Jak vybrat LED žárovku

Při výběru vhodné LED žárovky se neřídíme pouze porovnáním, jakou „klasickou žárovku“ a o jakém výkonu  nová LED žárovka nahrazuje. Velice důležitý je údaj o světelném toku. Jednoduše řečeno platí, čím více lumenů, tím více světla. Nezřídka narazíte na prodejce, a to nejen na internetu, kteří prodávají LED žárovky se zastaralou technologií, které mají větší spotřebu (více wattů), ale přitom méně svítí (méně lumenů) než nové technologie. Zákazník má pak falešný pocit, že kupuje silnější žárovku. Ve skutečnosti ale kupuje něco, co méně svítí a spotřebuje více energie.

 

Někteří prodejci uvádějí svítivost LED žárovek v porovnání pouze s obyčejnou žárovkou. Tento údaj je jistě velice důležitý, ale v mnoha případech je mírně řečeno zkreslený. Je dobré si ho zkontrolovat právě přes jednotku světelného toku - lumen (lm). Obyčejná žárovka o 25W má světelný tok 220-230 lumenů, 40W má 410-430 lumenů, 60W má 700-750 lumenů. Pokud Vám bude někdo tvrdit, že jeho LED žárovka svítí jako 40W klasická žárovka, a přitom má 300 lumenů, tak mu nevěřte.

Ekvivalentní hodnoty výkonu led žárovek oproti klasickým žárovkám si snadno zkontrolujete podle této tabulky:

Klasické žárovky s kovovými vlákny        Led žárovky

25 W                                                          220 - 230 lm

40 W                                                          410 - 430 lm

60 W                                                          700 - 750 lm

75 W                                                          920 - 970 lm

100 W                                                      1300 - 1400 lm

(zdrojem těchto údajů je web  Evropské Unie )

Dále si také dejte pozor na zastaralé technologie. U nás se stále ještě prodávají staré led žárovky vyráběné z diod s kloboučkovým vrchem. Stáváme se tak smetištěm, kde se prodává velmi zastaralá technologie, která má spíše hodnotu odpadu. Na internetu (o klasických obchodech radši ani nemluvě) najdete spoustu led bodovek právě s kloboučkovými diodami, které se na první pohled tváří výhodně a úsporně. Typické parametry takové led žárovky jsou nízká spotřeba, např. okolo 1,5W a nízká cena např. 90,- Kč. Ovšem, už Vám nikdo neprozradí sladké tajemství - to, co si za tuto cenu koupíte, Vám bude svítit asi jako kapesní baterka. Takže, jako ekvivalent voskové svíčky je taková žárovka drahá, protože je zbytečná.

Naštěstí podle platných právních předpisů má být na obalu každé led žárovky uvedeno, jak moc svítí v přepočtu na klasickou žárovku. Tedy, pokud je na obalu uvedena spotřeba řekněme 4W, a led žárovka svítí jako ekvivalent 30W běžné žárovky, je to jasný údaj ze kterého si můžete odvodit, zda jde o žárovku, která splňuje Vaše požadavky. Problém je v tom, že množství prodejců, a to i na internetu tento údaj neuvádí. Před koupí led žárovky proto buďte opatrní - pokud prodejce automaticky neuvádí ekvivalent běžné žárovky, zavání to minimálně neseriozním přístupem. Rozhodně tento údaj, stejně jako počet lumenů (světelný tok), požadujte. Pak si ho sami zkontrolujte podle návodu ve druhém odstavci tohoto článku, a vyhodnoťte si serioznost podaných informací.

Drobným pomocníkem při výběru LED žárovky Vám může být následující srovnání klasiclé, halogenové a LED žárovky:

Klasická žárovka    LED žárovka     Halogenová žárovka

25 W                                3 W                                 -

40 W                            5,5 W                             28 W

60 W                              10 W                           42 W

75 W                             13 W                            53 W

100 W                           18 W                             70 W

120 W                           21 W                           84 W

150 W                           30 W                         105 W

Uvedené jsou údaje jsou ale pouze orientační.

 

Výhody LED žárovek?

Led žárovky mají ve srovnání s úspornými žárovkami (zářivkami) okamžitý náběh a 100% svítivost hned po zapnutí. Led žárovkám ani nevadí časté zapínání a vypínání a jejich životnost se tím nijak zvláště nezkracuje. Ve srovnání s klasickou žárovkou, u které se většina spotřebované elektrické energie mění na energii tepelnou, vydávají LED žárovky podstatně méně tepla.

Další důležitou výhodou LED žárovek je jejich velká odolnost na mechanické poškození a jejich dlouhá životnost až 50 000 hodin provozu. Pokud toto srovnáme s životností klasické žárovky, která je přibližně 1000 hodin provozu, je tato životnost opravdu dlouhá. To můžeme ocenit i na místech, kde je světelný zdroj obtížně přístupný montáži, a výměna žárovky je tak pracná a časově náročná.

Tím nejdůležitějším, proč jsou ale LED žárovky v poslední době tak oblíbené, je jejich nízká spotřeba elektrické energie. Jestliže nahradíme klasickou žárovku o příkonu 60W led žárovkou o příkonu 10W, je asi zbytečné počítat úsporu – tu si věřím každý spočítá sám, dle doby provozu patřičné žárovky.

 

Informace o LED technologii naleznete také na Wikipedii